نقد و بررسی

نقد و بررسی کامپیوتر کوچک اینتل NUC8i3BEH

نقد و بررسی کامپیوتر کوچک اینتل NUC8i3BEH

مقدمه

امروزه کسی را نمی‌توان پیدا کرد که با یک نوع از انواع کامپیوترها آشنا نباشد. کامپیوترها نقش مهمی را در زندگی روزمره ما ایفا می‌کنند و اگر وجود نداشتند، قطعا زندگی ما به شکل امروزی نبود. اولین کامپیوتر به اندازه‌ی یک اتاق بسیار بزرگ فضا نیاز داشت. اولین ذخیره‌ساز 5 مگابایتی که حدود 60 سال پیش ساخته شد  نیز ابعاد بسیار بزرگی داشت و جابجایی آن به راحتی امکان پذیر نبود. حتی می‌توان این بازه زمانی را کوچکتر کرد. سال 2005 میلادی، فضای ذخیره سازی حافظه‌ی میکرو  اس دی  حدود 128 مگابایت بود، در حالیکه امروزه همان حافظه در همان ابعاد، 128 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی در اختیار ما قرار می‌دهد. این کوچک سازی در تمام قطعات سیلیکونی کامپیوتر ادامه خواهد داشت و در آینده می‌توان یک کامپیوتر بسیار قدرتمند را در قالب یک ساعت مچی همراه خود داشته باشیم که قابلیت‌هایی مانند پروژکتور 3 بعدی را نیز ارائه کند، درست مانند فیلم‌های سینمایی! در مثالی دیگر، می‌توان به استفاده‌ی مشترک برخی اسمارت فون‌ها و لپ تاپ‌ها از سی پی یو یکسان اشاره کرد که این موضوع در سال‌های نه چندان دور شبیه یک شوخی بود!

این روزها گزینه‌های متعددی برای بکارگیری یک کامپیوتر داریم، کامپیوترهای All-in-one، لپ تاپ و تبلت، تنها تعدادی از انواع رایج آنها هستند. در این بین، کامپیوترهای کوچک یا مینی پی‌سی (Mini-PC) در نوع خود بسیار جالب توجه هستند. پیشرفت مینی پی‌سی‌ها در گرو پیشرفت پردازشگرهای مرکزی و گرافیکی است. هر چقدر لیتوگرافی سی پی یو و تراشه‌ی گرافیکی پیشرفته‌تر باشد، پردازشگرهای قویتری می‌توان ساخت که علاوه بر قدرت بالا، مصرف پایینی داشته باشند و خنک‌سازی آنها آسان‌تر صورت پذیرد. این موضوع دلیل اختلاف بسیار زیاد تراشه‌های مخصوص کامپیوتر و لپ تاپ در گذشته و اختلاف ناچیز آنها در حال حاضر است

از زمانیکه اولین کامپیوترهای کوچک یا مینی پی سی به بازارهای داخلی راه یافته‌اند، چند سالی می‌گذرد. اولین مینی‌ پی‌سی مجهز به پردازنده‌های کمپانی اینتل توسط خود اینتل معرفی شد. مینی پی‌سی‌های اینتل در دو نوع آماده و نیمه آماده در دسترس هستند که نوع نیمه آماده بدون حافظه رم و حافظه‌ ذخیره سازی SSD یا HDD عرضه می‌شود. اینتل مینی پی‌سی‌های خود را NUC (Next Unit of Computing) نامید و مدل‌های متنوعی از آن را عرضه نمود. مینی چند نسل اخیر NUC به سی پی یوهایی تجهیز بودند که تفاوت زیادی بین هر نسل با نسل بعدی وجود نداشت. اما، نسل جدید کامپیوترهای کوچک با تجهیز به پردازنده‌های نسل 8 اینتل، تفاوت قدرت بسیار زیادی با نسل قبلی خود دارند. در این نوشتار نگاهی خواهیم داشت به INTEL NUC8i3BEH، یکی از کامپیوترهای کوچک (نیمه آماده) جدید اینتل که به پردازنده‌ی Core i3 نسل 8 رده‌ی موبایل مجهز است.

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *