سخت‌افزار

محدودیت‌های رام بایوس پردازنده‌های Zen 2 تولیدکنندگان مادربرد را به زحمت انداخت

محدودیت‌های رام بایوس

کمپانی AMD در عمل به وعده‌های خود برای ارائه سازگاری پردازنده‌های نسل سوم رایزن با مادربردهای مبنی بر چیپست سری 300 و 400 این کمپانی موفق بوده است. اما متاسفانه شرایطی به‌وجود آمده که می‌تواند این موفقیت AMD را کاملا با شکست مواجه کند. براساس نمایندگان کمپانی ام‌اس‌آی که در انجمن‌های رسمی این کمپانی فعالیت می‌کنند ظرفیت حافظه فلش SPI چیپ EEPROM که اطلاعات فرمویر UEFI مادربرد را ذخیره می‌کند به‌ شکل محسوسی محدود بوده و همین موضوع باعث می‌شود تا یک میکروکد به نام AGESA ComboAM4 1.0.0.3a در بسیاری از مادربردهای MSI قابل ذخیره‌سازی نباشد.

این کمپانی با ایجاد چندین تغییر مختلف در پکیج UEFI BIOS خود که در حال حاضر در نسخه بتا قرار دارد توانست امکان پشتیبانی از پردازنده‌های رایزن 3000 را برای مادربردهای چیپست سری 300 و 400 خود ارائه داده و میکروکد AGESA ComboAM4 1.0.0.3a را نیز در فرمویر قرار داده است. اما پیش از آن ام‌اس‌آی مجبور بود پشتیبانی از پردازنده‌های سری A و Athlon مبتنی بر تراشه 28 نانومتری Bristol Ridge را ارائه ندهد.

محدودیت‌های رام بایوس

علاوه بر این، ام‌اس‌آی باید پشتیبانی از ماژول RAID را کنار گذاشته و به همین دلیل بسیاری از مادربردهایش قابلیت SATA RAID را در اختیار کاربران قرار نمی‌دادند. همچنین برنامه تنظیم بسیار کاربردی Click BIOS 5 به همراه برنامه GSE Lite که نسخه سبک‌تر و کم‌ امکانات‌تر محسوب می‌شود نیز از رابط کاربری بسیار خشک با وضوح تصویر پایین در دسترس کاربر قرار داشتند. این برنامه ویژه برخی قابلیت‌های انحصاری MSI نظیر A-XMP را ارائه می‌دهد که بسیار کاربردی هستند.

از سوی دیگر بسیاری از تولیدکنندگان مادربرد تنها از 16 مگابایت حافظه فلش EEPROM بر روی مادربردهای قدیمی‌تر سوکت AM4 خود استفاده می‌کنند. این کمپانی‌ها نیز با مشکلات مشابه‌ای در خصوص ظرفیت بسیار محدود رام بایوس مواجه شده‌اند و به ناچار با سبک نگه داشتن حجم برنامه‌های تنظیم UEFI خود کمی از این مشکلات را برطرف نموده‌اند.

این در حالیست که مادربردهای چیپست X570 از 32 مگابایت حافظه فلش EEPROM بهره برده اما پشتیبانی از تراشه‌های Bristol Ridge و حتی نخستین نسل پردازنده‌های رایزن تحت عنوان Summit Ridge و Raven Ridge را نیز ارائه نمی دهند.

منبع: techpowerup

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *