AMD از پردازنده‌های دسکتاپ جدیدش در دو سری Ryzen 4000G و Ryzen Pro 4000G رونمایی کرد. این واحدهای پردازشی شتاب‌یافته (APU) جدید با اسم رمز Renoir از طراحی مشابه‌ای با پردازنده‌های موبایل سری رایزن 4000 بهره برده به زودی روانه بازار خواهند شد.

Renoir بر پایه همان معماری 7 نانومتری با هسته‌های Zen 2 که در حال حاضر نیز پردازنده‌های دسکتاپ سری رایزن 3000 از آنها بهره می‌برد، طراحی شده‌اند و تفاوت اصلی در واقع در اضافه شدن تراشه‌ گرافیکی قدرتمند Radeon Vega است.

پردازنده‌های دو سری Ryzen 4000G و Ryzen Pro 4000G برای کاربران مصرفی و کسب‌وکارها طراحی شده‌اند و از سوکت AM4 پشتیبانی می‌کنند. بنابراین مادربردهای سری 400 و 500 که در حال حاضر در بازار وجود دارند به خوبی با پردازنده‌های جدید AMD سازگاری دارند. این پلتفرم جدید امکان استفاده از ماژول‌های رم DDR4-3200 را فراهم کرده و 8 مسیر PCIe 3.0 را ارائه می‌دهند.

در هر کدام از این دو سری 6 مدل مختلف معرفی شده که در هر کدام از دسته‌های Ryzen 3 ،Ryzen 5 و Ryzen 7 نیز یک پردازنده با توان طراحی حرارتی 35 و 65 واتی وجود دارد. Ryzen 4700G پرچمدار این دو سری است که از 8 هسته و 16 رشته پردازشی با سرعت 3.6 گیگاهرتزی در حالت پایه و 4.4 گیگاهرتز در حالت بوست بهره می‌برد و تراشه گرافیکی Radeon Vgea به‌کار رفته در آن نیز به 8 واحد پردازشی مجهز شده است.

پردازنده‌های Ryzen 5 و Ryzen 3 در این دو سری نیز به ترتیب 6 و 4 هسته پردازشی دارند و تمامی پردازنده‌های سری Ryzen Pro نیز از قابلیت رمزنگاری کامل حافظه، مدیریت از راه دور و ویژگی‌های امنیتی متنوع‌تر بهره می‌برند که برای استفاده کسب‌وکارها، گزینه‌های ایده‌آلی محسوب می‌شوند.

اما علاوه بر این دو سری، ای‌ام‌دی از دو سری جدید Athlon 3000 و Athlon Pro 3000 نیز رونمایی کرد که برای استفاده در سیستم‌های ارزان‌قیمت با توان پردازشی محدود طراحی شده‌ و از معماری نسل قبلی +Zen بهره می‌برند. در هر کدام از این دو سری نیز یک پردازنده با توان طراحی حرارتی 65 واتی و دو پردازنده با توان 35 واتی در نظر گرفته شده است.

پردازنده Athlon Gold 3150G با 4 هسته پردازشی و بدون قابلیت مالتی تردینگ، با سرعت پایه 3.5 گیگاهرتز و سرعت بوست 3.9 گیگاهرتزی در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. پردازنده Athlon Silver 3050GE نیز از دو هسته و چهار رشته پردازشی با سرعت پایه 3.4 گیگاهرتزی بهره می‌برد و خبری از فرکانس بوست نیست. تمامی مدل‌های سری اتلون نیز از یک تراشه گرافیکی Vega با سه واحد پردازشی برخوردار هستند.

منبع: gadgets.ndtv

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *