AMD کم‌کم برای عرضه شتاب‌دهنده گرافیکی جدید خود تحت عنوان Radeon MI100 آماده می‌شود. انتظار می‌رود این محصول رقیبی برای شتاب‌دهنده جدیدا معرفی شده انویدیا، یعنی A100 Ampere محسوب شود. این شتاب‌دهنده‌ها برای استفاده در کاربردهایی نظیر یادگیری ماشین و هوش مصنوعی که به توان پردازشی بالایی نیاز هست مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

به گزارش برخی منابع وب‌سایت AdoredTV، مشخصات فنی پردازشگر گرافیکی جدید AMD به همراه چند مورد از اسلایدهایی که احتمالا در جریان رونمایی رسمی از این محصول به‌کار گرفته می‌شوند، رویت شده است. Radeon MI100 از پردازشگر گرافیکی جدید Arcturus مبتنی بر معماری CDNA بهره می‌برد. این GPU احتمالا از 120 واحد پردازشی برخوردار خواهد بود که این یعنی هر واحد پردازشی از 64 هسته بهره برده و مجموعا 7680 هسته با معماری CDNA در دسترس قرار دارد.

با توجه به اطلاعات رویت شده، این پردازشگر گرافیکی از توان پردازشی FP32 حدودا 42 ترافلاپی بهره می‌برد که تقریبا دو برابر توان پردازشی A100 انویدیا در فشار کاری یکسان محسوب می‌شود. برای دستیابی به این توان پردازشی، تمامی هسته‌های پردازشگر گرافیکی Radeon MI100 باید به سرعت 2.75 مگاهرتزی برسند.

عملکرد این پردازشگر گرافیکی در حالت FP64 نیز حدودا 9.5 ترافلاپ است و در حالت FP16  نیز شاهد توان پردازشی در حدود 150 ترافلاپ هستیم. در مقایسه خوب است بدانید که پردازشگر گرافیکی A100 انویدیا در حالت‌های FP64 ،FP32 و FP16 به ترتیب توان پردازشی 9.7، 19.5 و 312 ترافلاپ را ارائه می‌کند.

پردازشگر گرافیکی جدید AMD ظاهرا فقط در بخش FP32 سریع‌تر است و نسبت به A100 عملکردی 2.4 بار بهتر را به نمایش خواهد گذاشت. اگر این اتفاق بیفتد، AMD جایگاه ویژه‌ای در بخش HPC پیدا می‌کند. به گزارش AdoredTV، شتاب‌دهنده گرافیکی Radeon MI100 احتمالا در ماه دسامبر سال جاری روانه بازار خواهد شد.

منبع: techpowerup

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *