سخت‌افزار

قیمت اس اس دی‌های 512 گیگابایتی باز هم کاهش می‌یابد

قیمت اس اس دی‌های 512 گیگابایتی باز هم کاهش می‌یابد

براساس تحقیق که توسط DRAMeXchange، یکی از بخش‌های سازمان ترندفورس انجام گرفته، به نظر می‌رسد صنعت حافظه‌های فلش از نوع NAND در سال جاری با وضعیت عرضه بیش از اندازه مواجه شده و تولیدکنندگان اس اس دی وارد یک جنگ قیمتی تازه خواهند شد که به کاهش قیمت محسوس این نوع از درایوها در بازار کامپیوتر شخصی منتهی خواهد شد.

قیمت هر گیگابایت فضای ذخیره سازی در اس اس دی‌های 512 و 1024 گیگابایتی ممکن است در این شرایط به زیر 0.1 دلار کاهش یابد که بدین ترتیب به کمترین مقدار خود خواهد رسید. پیش بینی می‌شود این اتفاق تا پایان سال جاری میلادی رخ دهد و بنابراین می‌توان انتظار داشت که درایوهای ذخیره‌سازی 512 گیگابایتی به نوعی جایگزین انواع 128 گیگابایتی شوند و از سوی دیگر دسترسی کاربران به درایوهای 256 گیگابایتی نیز به مراتب آسان تر خواهد شد.

علاوه بر این، انتظار می‌رود اس اس دی‌های از نوع PCIe با نفوذ 50 درصدی در بازار، به خوبی در سبد خرید کاربران کامپیوترهای شخصی قرار بگیرند که این امر به علت یکسان شدن تقریبی قیمت درایوهای PCIe و SATA اتفاق خواهد افتاد.

قیمت اس اس دی‌های 512 گیگابایتی باز هم کاهش می‌یابد

به گفته ترندفورس میزان ترویج اس اس دی در میان نوت‌بوک‌ها تا به این لحظه به بالای 50 درصد رسیده است. قیمت‌های قراردادی برای درایو‌های اس اس دی با ظرفیت 128، 256 و 512 گیگابایتی نسبت به اوج خود در سال 2017 کاهش قابل توجه بیشتر از 50 درصدی را نشان می‌دهند و این روند حتی در خصوص ظرفیت‌های بالاتر مانند 1 ترابایت نیز قابل مشاهده است.

بدین ترتیب آن بخش از بازار که اکنون و یا طی ماه‌های آینده به دنبال جایگزین کردن هارد دیسک‌های 512 یا 1024 گیگابایتی کامپیوترهای شخصی خود هستند می‌توانند به گزینه‌های پرسرعت تر و به مراتب بهتری دسترسی داشته باشند که قیمت بسیار خوبی نیز دارند. همچنین پیش‌بینی می‌شود نرخ ترویج درایوهای اس اس دی در سال جاری میلادی بین 60 تا 65 درصد قرار بگیرد.

منبع: press.trendforce

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *